بلاگ, کودکانه

درمان آفتاب سوختگی کودکان + 6 روش خانگی

درمان آفتاب سوختگی کودکان با 6 روش خانگی و آسان

آفتاب سوختگی در کودکان

آفتاب سوختگی در نوع خفیف باعث سوختگی درجه یک در کودکان می شود. ولی آفتاب سوختگی های شدید تر باعث ایجاد سوختگی درجه 2 و در موارد کمی باعث سوختگی های درجه 3 می شوند. به همین دلیل حتی در مواقعی که پدر و مادر ها همه تلاش خودشان را برای مراقبت های لازم در برابر آفتاب سوختگی فرزندشان انجام می دهند، باز هم شکست می خورند. به عنوان والدین کودکانی که پوست بسیار حساسی دارند و سریعا دچار انواع سوختگی ها می شوند، باید بدانید که چطور نوع و درجه سوختگی را تشخیص دهید، چگونه درمان آفتاب سوختگی کودکان را انجام دهید و چه زمانی به پزشک مراجعه کنید. در این مطلب انواع راه های درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه را بیان می کنیم تا به راحتی بتوانید سوختگی فرزند دلبندتان را در خانه کاهش داده و درمان کنید.

درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه با 6 روش آسان

اهمیت درمان آفتاب سوختگی کودکان

به عنوان والدین، باید بدانید که اشعه های مضر نور خورشید که  uva و uvb هستند، می توانند چه آسیب های جبران ناپذیری به پوست و سلامت کودک بزنند. اشعه uva در پیر شدن زود رس پوست تاثیر زیادی دارد. همچنین این اشعه به لایه عمیق تری از پوست که درم نام دارد نفوذ می کند.  در حالی که اشعه مضر خورشید uvb باعث سوختگی در پوست می شوند. هر دو نوع اشعه uv باعث نفوذ به پوست و آسیب زیاد به DNA کودک و افراد می شوند و باعث ابتلا به سرطان پوست خواهند شد. پس الزامی است که حتما مراقبت های لازم و درمان آفتاب سوختگی کودکان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. حتی در مواقعی که نشانه های سوختگی روی پوست کودکان یا نوزادان مشهود نیستند.

درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه با روش های آسان و سریع

علائم آفتاب سوختگی کودکان چیست؟

به طور کلی قرار گرفتن کودک در معرض آفتاب بدون انجام عوامل محافظتی کامل، در بازه زمانی 15 تا 30 دقیقه می تواند باعث ایجاد آفتاب سوختگی در کودک بشود. علائم این آفتاب سوختگی نیز از 1 ساعت تا 24 ساعت آینده ظهور می کنند. که می توانند شامل تاول، تب، قرمزی و التهاب پوست باشند.

آفتاب سوختگی در کودکانی که پوست روشن تری دارند، شایع تر از افرادی است که پوست های گندمی یا تیره تر دارند. ولی باز هم کودکان رنگین پوست می توانند بدون مراقبت های لازم، دچار آفتاب سوختگی شدید بشوند.

اگر کودک شما دارای پوستی رنگی و تیره است، تشخیص قرمزی پوست کار دشواری خواهد بود. به همین دلیل مهم است که به نشانه های گرما زدگی دقت کنید. نشانه های بروز گرما زدگی در کودکان شامل:

 • سر گیجه
 • سر درد
 • حالت تهوع
 • تورم در پوست
 • التهاب و قرمزی
 • تب بدن
 • گرفتگی در عضلات
اطلاعات بیشتر  اصول طلایی نگهداری از لباس‌ها

درمان آفتاب سوختگی کودکان بستگی به نوع و شدت سوختگی دارد. به طور کلی در موارد خفیف تر، در طی 2 تا 7 روز آفتاب سوختگی رو به بهبود می رود. همچنین بعد از گذشت 4 تا 7 روز قسمت های آفتاب سوخته دچار پوسته ریزی می شوند. با راه حل های خانگی که در ادامه مطلب بیان می کنیم، می توانید دوره درمان این عارضه و درد کشیدن فرزند خودتان را کاهش دهید.

درمان آفتاب سوختگی کودکان و رهایی از درد و سوزش با روش های خانگی

عوارض آفتاب سوختگی در بچه ها چیست؟

بسته به نوع و شدت سوختگی، کودک می تواند علائم متفاوتی نشان دهد. همچنین عوارض آفتاب سوختگی نیز متفاوت خواهد بود. دقت کنید که اگر به عوارضی که در ادامه مطلب می گوییم، توجه کامل نکنید، ممکن است کودک شما دچار بیماری های سخت و مشکلات زیادی شود. برخی از عوارض آفتاب سوختگی بچه ها شامل موارد زیر است:

 1. مسمومیت با آفتاب

یکی از عوارض آفتاب سوختگی در کودکان، مسمومیت است. این عارضه علائمی مانند التهاب و قرمزی پوست همراه با سوزش، درد و تاول دارد. همچنین ممکن است در این نوع آفتاب سوختگی، کودکان دچار تب و لرز و حالت تهوع نیز بشوند.

 1. ایجاد تاول

آفتاب سوختگی های درجه 2 باعث ایجاد تاول در پوست کودکان می شوند. تاول ها کیسه های پوستی پر از مایع هستند و پس از گذشت چند روز می ترکند و بعد از گذشت دو هفته نیز کاملا خوب می شوند. ولی کودک در این نواحی تاول ها، درد و سوزش زیادی را تحمل خواهد کرد.

 1. گرما زدگی

هنگام قرار گرفتن در معرض نور مضر خورشید به صورت طولانی، بدن حساس کودکان دچار گرما زدگی می شود. در درمان آفتاب سوختگی کودکان ، گرما زدگی می تواند بدون قرمزی، التهاب یا سوختگی باشد. علائم گرما زدگی در کودکان شامل: سر گیجه، ضعف، حالت تهوع، سردرد، استفراغ، رنگ پریدگی و … است. پس از بروز این علائم لازم است تا 6 راه حل درمان آفتاب سوختگی در کودکان در خانه را انجام دهید. اگر بهبودی حاصل نشد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه با راه حل های سریع و راحت

6 راه درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه

قبل از مراجعه به پزشک، بهتر است تا در موارد خفیف تر از درمان های خانگی برای درمان آفتاب سوختگی کودکان استفاده کنید. زیرا این گونه درمان ها بدون عوارض و آسیب به کودک هستند. همچنین درمان های خانگی ارزان تر هستند و دارو های شیمیایی نیز برای کودک استفاده نمی شود. 6 راه حل درمان آفتاب سوختگی در کودکان در خانه را در ادامه مطلب بیان می کنیم.

 1. دوش آب سرد برای درمان آفتاب سوختگی کودکان

بر طبق گزارشات و تحقیق های آکادمی پوست آمریکا  (AAD) دوش آب سرد بعد از گذشت یک روز از آفتاب سوختگی می تواند کمک زیادی به درمان آفتاب سوختگی کودکان بکند. همچنین گزش، سوزش، درد و التهاب را کاهش می دهد.

 1. استفاده از کرم های آنتی اکسیدان

استفاده از کرم های آنتی اکسیدان مانند ویتامین های E و C می تواند کمک زیادی به درمان آفتاب سوختگی بچه ها در خانه بکند. زیرا این نوع کرم ها به کاهش قرمزی و سوزش پوست کمک می کنند.

 1. عسل برای درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه

عسل به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها، ضد باکتری ها، ضد ویروس بودن و ضد التهاب بودن کمک بسیار زیادی در درمان انواع بیماری ها و زخم ها مخصوصا سوختگی پوست می کند.

 1. استفاده از ماست برای درمان سوختگی با آفتاب

از آن جایی که ماست طبع سردی دارد، پوست را بسیار خنک می کند. از این رو برای رفع سوزش در درمان آفتاب سوختگی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. جوش شیرین برای رفع آفتاب سوختگی بچه ها

جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و بسیار آرام بخش است. به همین دلیل به کاهش خارش و سوزش در آفتاب سوختگی کمک زیادی می کند. می توانید یک قاشق جوش شیرین را در وان با آب سرد مخلوط کنید. سپس فرد آفتاب سوخته به مدت 15 دقیقه در آن قرار بگیرد.

 1. کمپرس آب سرد برای درمان آفتاب سوختگی کودکان

اگر کمپرس آب سرد را به مدت 10 دقیقه روی پوست قرار دهید، می توانید به تسکین و کاهش سوزش ناشی از آفتاب سوختگی کمک بسیاری کنید.

اطلاعات بیشتر  لباس مناسب اگزما برای کودکان

درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه و رهایی از تاول و سوختگی کودک

نکات مهم در درمان آفتاب سوختگی کودکان

همانطور که گفتیم افتاب سوختگی در کودکان باعث ایجاد جهش روی ژنتیک سلول می شود. این جهش ها باعث ایجاد سرطان پوست می شوند. حتی با این وجود که آفتاب سوختگی بدن کودک پس از چند روز بهبود می یابد و خوب می شود، مهم است که کودک را از معرض نور مستقیم خورشید و اشعه های مضر آن دور نگه دارید.

برخی دیگر از راه حل های درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه به صورت خلاصه نیز شامل:

 • استفاده از دارو های ضد درد مانند استامینوفن
 • دور کردن کودکان از معرض نور مستقیم و شدید آفتاب
 • نوشیدن آب و مایعات زیاد توسط کودک
 • استفاده از کرم های آلوئه ورا برای درمان آفتاب سوختگی کودکان
 • تجویز دارو یا کورتون توسط پزشک

همچنین تا حد امکان سعی کنید پس از آفتاب سوختگی، کودک را از عوامل تحریک کننده مانند آب گرم یا لوسیون ها دور کنید. همچنین کودک را در معرض نور خورشید تا مدتی قرار ندهید تا بهبود به طور کامل حاصل شود.

همچنین یکی از بهترین راه های جلوگیری از گرما زدگی و درمان آفتاب سوختگی در کودکان، استفاده از لباس های با کیفیت و خنک است. زیرا با استفاده از لباس هایی که از پارچه های مخصوص پوست کودک تولید شده اند، کودک احساس گرما نمی کند. همچنین این نوع لباس ها باعث جلوگیری از تابش شدید نور خورشید به پوست کودکان می شوند. برای خرید انواع لباس های کودک با کیفیت و زیبا برای پیشگیری از ایجاد مشکل آفتاب سوختگی می توانید به صفحه فروشگاه توتوکید مراجعه کنید. همچنین در توتوکید علاوه بر کیفیت، قیمت مناسب در کنار فراهم کردن حس آزادی و راحتی برای کودکان به ارمغان آورده شده است.

درمان آفتاب سوختگی بچه ها در خانه

نتیجه گیری

میزان آفتاب سوختگی در کودکان بسته به شدت و مدت قرار گیری آن ها در معرض نور خورشید متفاوت است. آفتاب سوختگی کودک می تواند خفیف، شدید یا متوسط باشد. در درمان آفتاب سوختگی کودکان اولین نکته دور کردن آن ها از معرض نور خورشید و آفتاب است. پس از آن راه حل های درمان آفتاب سوختگی کودکان در خانه که در این مطلب گفته شد را رعایت و استفاده کنید تا هر چه زود تر کودکتان بهبود یابد. همچنین همانطور که در بالا گفتیم، استفاده از لباس های با کیفیت را در جلوگیری یا درمان آفتاب سوختگی کودکان فراموش نکنید ، همچنین میتوانید با خرید لباس راحتی دخترانه آستین بلند و یا لباس راحتی پسرانه آستین بلند که جنس خنک نخ پنبه را دارند در روز های گرم از آفتاب سوختگی کودک خود جلوگیری کنید و کودک شما هم احساس گرما نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =