آموزش

آموزش لباس پوشیدن به کودک

آموزش لباس پوشیدن به کودک

آموزش لباس پوشیدن به کودک

کودکان همواره در حال رشد هستند و تا زمانی که بالغ نشدند، نیاز به یادگیری مهارت‌های معمول روزمره دارند. یکی از کارهای مهمی که به عنوان والدین کودکان باید انجام دهید، آموزش لباس پوشیدن به کودک می‌باشد. در واقع نحوه لباس پوشیدن و آماده شدن کودکان جزو مهارت‌های معمول و البته مهمی است که از یک سنی به بعد، هر کودکی باید آن را بیاموزد. با توتوکید همراه باشید تا روش‌هایی برای آموزش لباس پوشیدن به کودک را باهم بررسی کنیم.

آموزش نحوه درآوردن لباس

درآوردن لباس همیشه راحت‌تر از پوشیدن آن بوده است؛ بنابراین قبل از اینکه بخواهید آموزش لباس پوشیدن به کودک نوپا خود را آغاز کنید، نحوه درآوردن لباس را با او تمرین کنید. برای این کار ابتدا از او بخواهید کفش و کاپشن خود را در بیاورد. در زمان حمام یکی از بهترین محل هایی است که می‌توانید آموزش لباس پوشیدن به کودک را انجام دهید. برای مثال به آنها بگویید که جوراب و شلوار خود را در بیاورند. به این نکته نیز توجه کنید که در اغلب مواقع، درآوردن لباس در حالت نشسته ساده‌تر می‌باشد؛ بنابراین بهتر است به آنها نحوه درآوردن لباس در این حالت را آموزش دهید.

آموزش لباس پوشیدن به کودک با لباس‌های راحت

در اینجا منظور از لباس‌های راحت، لباس‌هایی هستند که تا حد امکان زیپ یا دکمه ای نداشته باشند و به ساده‌ترین شکل ممکن پوشیده شوند. توصیه میکنیم آموزش لباس پوشیدن به کودک خود را از این نوع لباس‌ها شروع کنید. مثلا شلوار راحتی با کمرهای کش‌دار می‌تواند گزینه مناسبی باشد. تاپ و لباس‌های آستین کوتاه هم همین حالت را دارند؛ در این حالت کودکان نوپا می‌توانند به راحتی پس از چند تمرین، لباس خود را بپوشند. همچنین به آنها نحوه داخل کردن دست یا پا در لباس را به آسان ترین و ساده‌ترین شکل ممکن و با صبوری بسیار توضیح دهید.

ست آستین بلند شلوار طرح ترافیک

آموزش لباس پوشیدن به کودک در حالت نشسته

همانطور که درآوردن لباس در حالت نشسته راحت تر است؛، پوشیدن آن نیز در حالت نشسته ساده‌تر است؛ این موضوع اللخصوص هنگام تلاش آن‌ها برای قرار دادن پا در شلوار و به طور همزمان، حفظ تعادل کودک دیده می‌شود. ابتدا آن ها باید یاد بگیرند که روی چه سطوحی و با چه حالتی بنشینند و عمل پوشیدن لباس در حالت نشسته را بهتر است چگونه انجام دهند. همچنین به آنها بیاموزید چگونه با صرف کمترین انرژی، بتوانند لباس‌های خود را به بهترین و مناسب ترین شکل بپوشند.

مهارت پوشیدن تی شرت

درست هنگام سومین سالگرد تولد کودک خود، هنگام آن است که سعی کنید به او بیاموزید پیراهن کش یا تی شرت خود را بپوشد. برای این موضوع بهتر است او جلوی آینه بایستد و شما نیز پشت او بایستید و پیراهن را بالای سرش هدایت کنید. از او بخواهید که پیراهنش را از روی صورت و دور گردنش پایین بکشد. آستین ها را دراز کرده و به او بگویید که دست و بازو را یکی یکی فشار دهد تا داخل آستین بروند.

سعی کنید پیراهن های ساده و گشاد بدون دکمه برای او انتخاب کنید تا کار را برایش راحت تر کنید. در ادامه برای اینکه این مهارت را سخت تر کنید، از او بخواهید که یک پیراهن کش کوچک بر روی عروسک یا حیوان خود قرار دهد.

پوشیدن ژاکت به ساده‌ترین شکل

یکی از متداول ترین لباس‌هایی که اغلب مردم آ را می‌پوشند، ژاکت است. یک ایده خوب برای پوشیدن ژاکت به ساده‌ترین شکل این است که ژاکت را از پایین و از پا بپوشید. مثلا اگر ژاکت زیپ‌دار است، مقداری از زیپ آنرا بکشید و ژاکت را از پا به تن کودک خود بپوشانید. اگر یک ژاکت جلو بسته دارید، بازهم می‌توانید همین کار را انجام دهید. پوشیدن لباس از پا کمک می‌کند تا کودک جای آستین‌ها را راحت تر تشخیص داده و به شکلی آسان آنرا بر تن کند. البته این روش برای لباس‌های تنگ مناسب نمی‌باشد؛ چراکه پوشیدن لباس‌های تنگ آن هم از پا بسیار سخت است.

اطلاعات بیشتر  همه چیز درباره استقلال کودک در لباس پوشیدن

ست آستین بلند شلوار طرح ترافیک

ابتدا زیپ و سپس دکمه

همانطور که می‌دانید همیشه بستن زیپ بسیار ساده‌تر از بستن دکمه است. بنابراین از انجایی که از آسان ترین کار شروع می‌کنیم، ابتدا به کودک خود نحوه صحیح بستن زیپ لباس یا شلوار را آموزش دهید. همچنین از لباس‌هایی که زیپ سفت و نامناسب دارند برای آموزش استفاده نکنید؛ چرا که باعث خستگی و مهمتر از آن بی‌حوصلگی کودک شما خواهد شد.

پس از اینکه کودک در این موضوع مهارت کافی را پیدا کرد، نحوه ساده و صحیح باز و بسته کردن انواع دکمه را به او آموزش دهید. بسیار مهم است که این مرحله با صبر و حوصله کافی انجام شود؛ چراکه باز و بسته کردن دکمه و زیپ در تلاش‌های اول برای آموزش لباس پوشیدن به کودک ممکن است کمی سخت و غیر ممکن به نظر برسد.

آموزش نحوه تشخیص جلو و عقب لباس

یکی از مهم ترین موضوعات در آموزش لباس پوشیدن به کودک، نحوه تشخیص جلو یا عقب بودن تیشرت، شلوار، پیراهن و… می‌باشد. ترفند‌ها و شیوه‌های مختلفی توسط والدین کودکان استفاده می‌شود که مهم ترین آنها نشان دادن اتیکت سایز بندی پشت لباس، مشخص کردن پشت و رو بودن آن با دوخت‌های به کار رفته در پشت لباس یا نشانه گذاری با آرم‌های چاپ شده روی لباس و… است. پیراهن و انواع تن‌پوش‌های زیپ دار و دکمه‌دار نیز به ساده‌ترین شکل ممکن با زیپ و دکمه در جلو قابل تشخیص هستند.

آماده کردن لباس از قبل

اگر می‌خواهید کودکی مستقل داشته باشید، حتماً این روش را در آموزش لباس پوشیدن به کودک امتحان کنید: شب پیش از خواب لباس‌هایی که قرار است کودک شما بپوشد را آماده کنید و در یک جای مناسب به صورت مرتب قرار دهید. با این روش کودک شما به راحتی سراغ لباس‌های خود رفته و بدون نیاز به کمک و راهنمایی شما برای پیدا کردن و آماده سازی لباس‌ها، آنها را خواهد پوشید.

پوستر آموزش پوشیدن لباس به کودک را بسازید

می توانید تنظیم راهنمای گام به گام لباس پوشیدن را با کودک خودتان به فعالیت دیگری تبدیل کنید. برای مثال از تصاویر لباس پوشیدن خود یک راهنمای گام به گام برای آن ها ایجاد کنید. همینطور از مراحل بیدار شدن، مسواک زدن، لباس پوشیدن و صبحانه خوردن عکس گرفته و آن ها را در اتاقشان بچسبانید تا بتوانند هر روز این آموزش ها را دنبال کنند. این پوستر به کودک شما نشان می‌دهد که هر روز صبح چگونه بدو.ن کمک گرفتن و راهنمایی از شما لباسش را بپوشد.

ست آستین بلند شلوار طرح خرس صورتی

پوشیدن کفش سخت‌ترین کار است

پس از اینکه کودک شما توانست لباس‌هایش را به تنهایی بپوشد و در این کار مهارت لازم را به دست آورد، می‌توانید نحوه پوشیدن انواع کفش‌ها را به او آموزش دهید. سعی کنید از کفش‌های بدون بند یا چسبی برای کودک خود استفاده کنید؛ چرا که بستن بند کفش برای کودکان کم سن و سال‌تر ممکن است به شدت سخت و خسته کننده باشد. درکل این مرحله نیاز به صبر و حوصله زیادتری دارد؛ بنابراین از پرخاش به کودکان خود اجتناب کرده و اجازه دهید با روند طبیعی ذهن، کنجکاوی و تلاش مستمر این مهارت را بیاموزند.

آموزش بستن بند کفش به کودک، یک مهارت مهم

گره زدن بند کفش تنها یک مهارت نیست و بلکه می‌تواند مهارت های مهمی مانند پیروی از وظایف شخصی، ترتیب بندی، مرتب سازی و مسئولیت پذیری را به کودک شما آموزش دهد. هنگامی که در آموزش لباس پوشیدن به کودک به او خود یاد می‌دهید که چگونه بند کفش خود را به درستی ببندد، به او کمک می کنید تا نحوه گوش دادن و پیروی از دستورالعمل های داده شده را یاد بگیرد.

برای مثال همانطور که کودکتان از انگشتان خود برای بستن بند کفش استفاده می‌کند، مهارت‌های حرکتی را هم یاد گرفته که به او کمک می کند تا خودکار را به درستی در دست بگیرد و در آینده فعالیت های دیگری از این دست را به راحتی انجام دهد.

درکل فرآیند پوشیدن کفش و بستن بند به آن ها کمک می‌کند تا ترتیب بندی را بیاموزند، برای مثال ابتدا جوراب‌ها می روند، سپس کفش و سپس بستن بندهای کفش.

اطلاعات بیشتر  مزایای خرید آنلاین لباس بچه گانه

همچنین آنها دسته بندی و مرتب کردن اشیاء را در حین گوش دادن به صحبت های شما یاد خواهند گرفت. برای مثال اینکه کفش‌های خاصی برای تابستان و برخی دیگر برای زمستان وجود دارند. همچنین هنگامی که بخواهید فرزندتان را به بیرون از خانه ببرید، یک کار زمان بر از روی دوشتان برداشته خواهد شد.

کودکان از چه سنی می توانند بستن بند کفش را بیاموزند؟

 • بیشتر کودکان از سن 4 تا 6 سالگی شروع به یادگیری بستن بندهای کفش خود می‌کنند.
 • در 12 ماهگی، نوزادان می توانند پاهای خود را بیرون بیاورند تا درون کفش بگذارند.
 • در 2 سالگی، کودکان نوپا می‌توانند کفش هایشان را دربیاورند.
 • در 2.5 سالگی، بسیاری از کودکان نوپا می‌توانند به نوعی با کمک شما کفش‌های خود را بپوشند.
 • در 3.5 سالگی، بچه‌ها می‌توانند کفش‌های خود را روی پای راست بگذارند و آنها را نیز در بیاورند، از جمله باز کردن بند کفش را می‌آموزند.
 • در 6 سالگی، بچه‌ها می‌توانند پس از چندبار دیدن آموزش گره زدن، بند کفش‌هایشان را خودشان باز کنند و ببندند.

نکات مهم هنگام آموزش بستن بند کفش به کودکان

 • عوامل حواس پرتی را از بین ببرید. بهتر است در یک اتاق ساکت به آنها آموزش دهید.
 • هر بار یک روش را آموزش دهید. این کار باعث می‌شود تا ذهن آنها را بیش از حد شلوغ نکنید.
 • از توری‌های تخت نخی استفاده کنید و برای سهولت کار روی توری‌ها را با رنگ مشخص کنید.
 • کنار فرزندتان بنشینید، تا بتواند از همان نقطه مورد نظر آموزش ببیند.
 • در فواصل 20 دقیقه‌ای کار کنید
 • تمرین و تکرار در آموزش بسیار مهم است.
 • گول نخورید و اسباب بازی‌های بستن بند کفش را نخرید.

مهارت بستن دکمه ها (دکمه های قابلمه ای) به تنهایی

در حقیقت بستن دکمه برای کودک شما فقط بستن یک دکمه نیست، بلکه برای او مرحله‌ای از رشد است. اگر کودک شما به مرز 4 سالگی رسیده است شاید برای این مهارت آماده باشد. برای آموزش این مهارت به او ابتدا یک دکمه را به دکمه روبرو نزدیک کرده و برای او داستان جذابی تعریف کنید. مثلا بگویید این دو دکمه قرار است همدیگر را بغل بگیرند و کم کم از دستان خود کودک خود کمک بگیرید تا دکمه ها را ببندید، به او بگویید باید یک دکمه را آنقدر داخل آن یکی فشار داده تا زمانی که صدای کلیک بدهد.

هنگام خرید لباس کودک بهتر است لباس‌هایی که دکمه بزرگی دارند را انتخاب و خریداری کنید و سپس سعی کنید عمل باز کردن دکمه ها را نیز به او آموزش دهید.

ست آستین بلند شلوار طرح خرس صورتی

مهارت بستن نوع دیگری از دکمه‌ها

این یکی از مهارت ‌های سخت آموزش لباس پوشیدن به کودک به شمار می‌رود بنابراین به کودک کوچک خود از سن 4 وقت تمرین بدهید. همچنین باید این را بدانید که فقط با توضیح دادن کودکان یاد نمی‌گیرند. بلکه باید علاوه بر آن به او نشان دهید چگونه با یک دست یک دکمه و با دست دیگر پارچه را در اطراف سوراخ مقابل بگیرید. سپس به او کمک کنید تا پایین دکمه را از سوراخ خارج کند.

در مرحله بعد درحالی که دکمه را نگه داشته است، به او بگویید تا با استفاده از دست دیگر خود، سوراخ را بیشتر باز کند (این روش کار نسبتا سختی برای کودکان است ، بنابراین آهسته حرکت کرده و لبخند بزنید). سپس در مرحله آخر به او کمک کنید تا بقیه دکمه را از سوراخ خارج کند. لباس با دکمه‌های بزرگ به او کمک می‌کند تا زودتر بتواند این کار را انجام دهد. او می‌تواند با تمرین و تکرار روی لباس‌های عروسک خود نیز این مهارت را بهتر و زودتر یاد بگیرد.

لباس‌های کودکتان را به ترتیبی که باید بپوشد در دسترس قرار دهید

فرقی نمی‌کند لباس مدنظر، لباس خواب باشد یا لباس های روزمره! سعی کنید همیشه لباس هایش را به ترتیبی که باید بپوشد آماده کرده و روی تخت خواب قرار دهید. مثلا در مورد لباس خواب به ترتیب لباس زیر، شلوار، بلوز و در آخر جوراب ها را بگذارید. یادتان باشد حتما لباس ها طوری چیده شوند که او باید به همان صورت آن ها را بپوشد. یعنی باید جلوی لباس روبروی صورتش باشد و پشت لباس روی تختش قرار بگیرد.

کودک را حتما تشویق کنید

تشویق کودکان حس اعتماد به نفس در کودکان می‌شود. با تشویق کودک و ایجاد انگیزه در بچه‌ها روند آموزش را نیز برای خودتان آسان‌تر می‌کنید.

جمع بندی

آموزش لباس پوشیدن به کودک علاوه بر این که حس مسئولیت پذیری و مهارت های فردی کودک را تقویت می‌کن؛. باعث می شود مهارت‌های حرکتی کوچک در کودکان از طریق بستن دکمه ها و زیپ‌ها رشد کند. همچنین مهارت‌های حرکتی بزرگ تر مثل: ایستادن روی یک پا را خواهد آموخت. همچنین کودک می آموزد که در شرایط آب و هوایی مختلف یا مهمانی‌ها بهتر است چه نوع لباس هایی بپوشد. مهارت هایی مانند: آموزش رنگ و اندازه در کودکان تقویت شده و رشد این مهارت ها رابطه مستقیمی با رشد خلاقیت در کودکان خواهد داشت.

برای خرید انواع لباس‌های ست مادر و دختر ، از فروشگاه اینترنتی توتوکید سری بزنید و میتوانید برای اطلاع از انواع مدل های ست مادر و دختر از طریق لینک مقاله‌ی مورد نظر را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − ده =