بلاگ

علت آب رفتن پارچه چیست؟

دلایل آب رفتن پارچه

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای لباس‌های گوناگون رخ دهد این است که پارچه لباس آب برود. آب رفتن پارچه می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. هر کدام از این دلایل تأثیری در بافت و ساختار لباس شما شده و می‌توانند زیبایی آن را از بین ببرند. اگر می‌خواهید از این مشکل برای لباس راحتی یا دیگر لباس‌هایی که دارید جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌شود که دلایل این مشکل و راهکارهایش را به طور کامل بررسی کنید.

همراه ما باشید تا در ادامه به طور کامل و دقیق این موضوع را با هم بررسی کنیم. شما می‌توانید بهترین مدل‌های لباس راحتی زنانه را از فروشگاه توتوکید با قیمتی عالی خریداری کنید. توتوکید تنوع گوناگونی از این لباس‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد که قابلیت بررسی و سفارش آنلاین و تحویل درب منزل در کمترین زمان ممکن را خواهید داشت.

دلیل آب رفتن پارچه

علت‌های آب رفتن پارچه

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید برای رفع مشکل آب رفتن پارچه بررسی کنید، دلایلی است که این مشکل به وجود می‌آید. علت‌هایی که باعث می‌شود پارچه‌های دارای آب رفت به وجود بیایند شامل موارد زیر هستند:

 • ساختار الیاف

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب آب رفتن پارچه می‌شود ساختار الیاف پارچه است. به‌طورکلی آب رفتن بدین دلیل ایجاد می‌شود که پارچه ساختار قوی نداشته و پس از برخورد با آب، پارچه‌بافت خود را جمع می‌کند. پس از جمع‌شدن الیاف پارچه، پارچه دچار کاهش سایز شده و به‌اصطلاح آب می‌رود.

اگر می‌خواهید از این مشکل جلوگیری کنید باید ساختار الیاف پارچه را بررسی کرده و تنها مدل‌هایی را خریداری کنید که در برابر این موضوع مقاوم هستند. برخی از جنس‌های پارچه حساسیت بالایی در برابر آب داشته و به‌سرعت آب می‌روند. این پارچه‌ها را در ادامه به شما عزیزان دل ارائه می‌کنیم.

 • تنش و کشش

از دلایل دیگری که پارچه‌ها دچار مشکل آب رفتن پارچه می‌شوند این است که پارچه دچار تنش و کشش شود. درصورتی‌که لباسی را تحت‌فشار قرار داده یا آن را به‌صورت تنگ خریداری کنید الیاف پارچه کش آمده و دچار تنش می‌شوند.

این امر موجب ازبین‌رفتن بسیاری از الیاف پارچه می‌شود. از طرف دیگر این کار باعث می‌شود تا پارچه بیشتر مستعد آب رفتن شده و پس از این که آن را درون آب انداختید بلافاصله آب برود. پس تا جای ممکن از پوشیدن لباس‌های تنگ جلوگیری کنید.

 • شستشوی نامناسب

دلیل دیگری که اگر به آن توجه نکنید لباس شما عزیزان دچار آب رفتن پارچه می‌شود، شستشوی نامناسب پارچه است. این موضوع رایج‌ترین دلیل برای آب رفتن پارچه است. درصورتی‌که لباس را درون آب گرم بیندازید و مواد شوینده نامناسبی را نیز برای آن استفاده کنید، پارچه حساس شده و پس از شستشو آب می‌رود.

برای جلوگیری از این مشکل حتماً نحوه شستشوی انواع پارچه‌ها را بررسی کرده و بهترین روش را برای شستن هر پارچه استفاده کنید. این‌گونه کمترین آسیب به بافت پارچه خواهد رسید.

راهکارهای آب نرفتن پارچه

همان‌طور که دیدید دلایل گوناگونی برای آب رفتن پارچه وجود دارد؛ اما شما عزیزان دل می‌توانید به‌راحتی این مشکل را برطرف کرده و لباس خود را زیبا و باکیفیت نگه دارید. بهترین روش‌هایی که می‌توانند شما را در رفع مشکل آب رفتن پارچه کمک کنند شامل موارد زیر هستند:

اطلاعات بیشتر  لباس برای کودکان لاغر چی بخریم؟

راهکارهای برای آب نرفتن پارچه

 1. قبل از دوخت پارچه را بشویید

روشی که می‌تواند شما دوستان عزیز را از مشکل آب رفتن پارچه دور کند، شستن پارچه قبل از دوخت است. نکته‌ای که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند این است که ابتدا لباس را دوخته و پس از اتمام دوخت آن را درون ماشین لباسشویی میندازند.

این مشکل باعث می‌شود تا پارچه پس از اولین دفعه شستشو میزان زیادی از آب رفت را تجربه کند. پیشنهادی که برای شما عزیزان دل داریم این است که حتماً قبل از دوخت هر لباسی پارچه مدنظر خود را بشویید تا بیشترین میزان آب رفت را تجربه کند. این امر باعث می‌شود تا در شستشوهای بعدی آب رفتن پارچه به حداقل برسد.

 1. پارچه را در حالت پهن و صاف خشک کنید

تکنیکی فوق‌العاده وجود دارد که می‌تواند برای جلوگیری از آب رفتن پارچه موثر باشد. اگر نمی‌خواهید پارچه لباس شما آب برود، باید پس از شستشو لباس را به‌صورت پهن و صاف خشک کنید. بسیاری از افراد از روش رایج آویزان کردن لباس از طناب یا رخت‌آویز برای خشک‌کردن استفاده می‌کنند.

این موضوع مسیر الیاف را برای جمع‌شدن باز می‌گذارد. سعی کنید در 2 الی 3 بار ابتدایی شستشو لباس یا پارچه مدنظر را به‌صورت پهن و صاف بیندازید تا به‌آرامی خشک شود. این موضوع تا حدود زیادی از آب رفتن جلوگیری می‌کند.

 1. از چرخش سریع در ماشین لباسشویی خودداری کنید

نکته‌ای بسیار مهم که باید در شستشوی لباس به آن توجه داشته باشید میزان سرعت چرخش ماشین لباسشویی است. درصورتی‌که ماشین لباسشویی سرعت بالایی برای چرخش داشته باشد به الیاف پارچه فشار وارد شده و پس از ایستادن، به دلیل خیس بودن، لباس به‌سرعت دچار آب رفتن پارچه می‌شود. به همین دلیل تا جای امکان سعی کنید از سرعت‌های کم در شستشو با ماشین لباسشویی استفاده کنید. این کار هم کیفیت شستشو را بیشتر کرده و هم از آب رفتن لباس جلوگیری می‌کند.

 1. از آب سرد و شوینده‌های ملایم استفاده کنید

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که هر چه شوینده قوی‌تر بوده و آب داغ‌تر باشد، لباس سریع‌تر و راحت‌تر پاک می‌شود؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این روش شستشو، باعث آب رفتن پارچه لباس می‌شود.

به همین دلیل اگر می‌خواهید از ماشین لباسشویی یا دستان خود برای شستن لباس استفاده کنید، بهتر است برای این کار آب گرم به کار برده و از مواد شوینده ملایم بهره ببرید. این روش فشار کمتری به الیاف پارچه آورده و احتمال آب رفتن آن را کمتر می‌کند.

 1. لباس را بعد از شستن اتو بکشید

نکته بسیار مهمی که می‌تواند شما را به رفع مشکل آب رفتن پارچه کمک کند استفاده از اتو است. بسیاری از افراد پس از شستن و خشک‌کردن لباس بلافاصله آن را درون کمد یا کشو خود می‌گذارند. در این صورت پارچه به‌صورت تدریجی جمع شده و الیاف آن آب می‌رود.

برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید پس از خشک‌کردن لباس آن را اتو بکشید. اتوکشیدن لباس الیاف پارچه را در همان حالتی که هستند صاف می‌کند. این موضوع حالت ارتجاعی الیاف‌های آسیب‌دیده را دفع کرده و از آب رفتن پارچه جلوگیری می‌کند.

جنس پارچه‌هایی که آب می‌روند

موضوعی که پیشنهاد می‌شود حتماً بررسی کنید، انواع جنس پارچه‌های دارای آب رفت هستند. اگر بدانید چه پارچه‌هایی آب می‌روند، می‌توانید راحت‌تر از آب رفتن پارچه جلوگیری کرده و این مشکل را به شکلی دقیق برطرف کنید. پارچه‌هایی که به‌راحتی آب می‌روند شامل موارد زیر هستند:

اطلاعات بیشتر  5 مزیت‌ طلایی لباس‌‌های نخ پنبه

آشنایی با پارچه‌هایی که آب می‌روند

 • پارچه‌های تریکو و کشباف

یکی از انواع پارچه‌های دارای آب رفت پارچه‌های تریکو و کشباف هستند. همان‌طور که از نام این نوع پارچه مشخص است، پارچه‌های کشباف دارای ساختار کشی بوده و الیاف آن‌ها حالت ارتجاعی دارد. این پارچه‌ها بیشترین استعداد را برای آب رفتن پارچه داشته و در صورت شستشوی نادرست به‌راحتی آب می‌روند. اگر می‌خواهید این پارچه را تهیه کنید، حتماً از باکیفیت بودن آن مطمئن شده و قبل از دوخت لباس آن را یک‌بار بشورید؛ این‌گونه لباس شما تنگ نخواهد شد.

 • پارچه‌های با الیاف مصنوعی

از دیگر پارچه‌هایی که می‌توان آن‌ها را در دسته‌بندی پارچه‌های دارای آب رفت قرارداد پارچه‌هایی هستند که از الیاف مصنوعی به‌دست‌آمده‌اند. پارچه‌هایی که به‌صورت مصنوعی تولید شده‌اند از الیافی کم‌کیفیت برخوردار هستند.

این پارچه‌ها در مقایسه با پارچه‌های طبیعی مقاومت کمتری در برابر مواد شوینده و حرارت آب دارند. به همین دلیل اگر آن‌ها را به‌درستی شستشو ندهید به‌سرعت دچار مشکل آب رفتن پارچه می‌شوند. در خرید این پارچه‌ها بیشترین دقت را داشته و قبل از دوخت آن را یکبار بشویید.

 • پارچه‌های پشمی

شاید با خودتان فکر کنید که هیچ‌کدام از پارچه‌های طبیعی دچار آب رفتن پارچه نمی‌شوند؛ اما باید گفت که پارچه پشمی این نظریه را رد می‌کند. برخی از پارچه‌های طبیعی مانند پارچه پشمی به دلیل داشتن الیاف نرم و حساس در دسته پارچه‌های دارای آب رفت قرار می‌گیرند.

این موضوع باعث شده تا دستورالعمل‌های خاصی برای شستشوی پارچه‌های پشمی استفاده شود. تا جای امکان پارچه‌های پشمی را با دست‌شسته و از ملایم‌ترین مواد شوینده و آب سرد برای این کار بهره بگیرید. این‌گونه لباس یا پارچه پشمی شما آب نخواهد رفت.

 • پارچه‌های جین

اگر لباس‌های جین داشته باشید می‌دانید که پارچه جین یکی از پارچه‌های مستعد برای آب رفتن پارچه است. درصورتی‌که لباس‌های جین خود را به‌درستی نشورید، پس از مدتی شستشو پارچه دچار آب رفت شده و استفاده از آن مشکل خواهد شد.

دلیل این که پارچه‌های جین در دسته پارچه‌های دارای آب رفت قرار می‌گیرند این است که الیاف آن‌ها کشی بوده و در برابر گرما حساسیت بالایی دارند. سعی کنید تا جای ممکن با آب سرد این پارچه را شسته و از سابیدن زیاد آن نیز جلوگیری کنید.

 • پارچه‌های نخی و پنبه‌ای

آخرین نوع پارچه که می‌خواهیم آن را به‌عنوان پارچه‌های دارای آب رفت معرفی کنیم، پارچه‌های نخی و پنبه‌ای هستند. پارچه‌هایی که به‌صورت نخی تولید شده‌اند، الیاف نرم و حساسی دارند. اگر لباس نخی داشته باشید می‌دانید که این لباس نازک بوده و پارچه آن در صورت شستشو با آب گرم به‌راحتی دچار مشکل آب رفتن پارچه خواهد شد. پیشنهادی که برای شما داریم این است که باکیفیت‌ترین پارچه‌های نخی و پنبه‌ای را خریداری کرده و بادقت بالایی شستشوی آن‌ها را انجام دهید.

پارچه‌های نخی و پنبه‌ای

سخن پایانی

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای پارچه‌های گوناگون و لباس‌های مختلفی رخ می‌دهد، آب رفتن پارچه است. اگر لباس شما با پارچه‌ای حساس یا پارچه‌های دارای آب رفت دوخته شود، احتمال آب رفتن آن بسیار بالا خواهد بود.

دلایل گوناگونی مانند الیاف پارچه، شستشوی نادرست یا فشار آمدن به پارچه موجب این مشکل می‌شوند. روش‌های متنوعی وجود دارند که شما را در رفع و جلوگیری از این مشکل کمک می‌کنند. در این مقاله از سایت توتوکید تمامی این موارد را با هم بررسی کردیم تا از آب رفتن پارچه لباس‌های خود جلوگیری کنید.

در نهایت به عنوان آخرین نکته میتوان گفت توتوکید برای شما عزیزانی که قصد دارید لباس های خود را در خانه رنگ کنید و به استایل خود تنوع بدهید هم یک مقاله تولید کرده است که در صورت نیاز میتوانید از طریق لینک آن را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =