بلاگ, آموزش

آموزش شستن لباس کودک + 10 تکنیک سلامتی مهم

آموزش شستن لباس کودک

مقدمه

حتما برای شما نیز پیش آمده که طی یک روز باید چندین بار لباس کودک و نوزاد خودتان را عوض کنید. به طور کلی لباس کودکان خیلی بیشتر از لباس بزرگسالان نیاز به تعویض و شستشو دارد. ولی به دلیل حساسیت بالای پوست کودک و در نظر گرفتن سلامتی آن ها، باید به روش هایی خاص لباس کودکان را شست و از آن ها مراقبت کرد. دیدن کودکان در لباس های تمیز و خوش بو، باعث انتقال حس خوب به افراد می شود. همچنین وجود آلودگی یا آسیب در الیاف پارچه، باعث بروز حساسیت های پوستی، خارش، پوسته پوسته شدن، سوزش و التهاب در کودک می شود. از این رو نیاز است تا با روش های اصولی نگهداری و آموزش شستن لباس کودک به طور کامل آشنا شوید تا خطری سلامت کودکتان را تهدید نکند. همچنین در این مطلب از فروشگاه لباس کودک توتو کید، نحوه شستن لباس کودک را به همراه ترفند های لکه بری و حفظ پارچه به شما آموزش می دهیم.

نحوه شستن لباس کودک

اهمیت شستشوی صحیح لباس کودکان

از ابتدای تولد تا سنین نوجوانی سیستم ایمنی بدن کودکان بسیار ضعیف است. از همین رو نوزادان و کودکان نباید در معرض آلودگی و آسیب های پوستی قرار بگیرند. میزان اهمیت لباس کودک از نظر جنس پارچه و کیفیت، تمیز بودن و حساسیت زا نبودن در سلامتی کودک بسیار مهم است زیرا لباس ها به صورت مستقیم با بدن کودک در تماس هستند و از محیط بیرون نیز کثیفی و آلودگی جذب می کنند. پوست حساس و نازک کودکان در برابر مواد شوینده شیمیایی و قوی، بسیار آسیب پذیر است.

لکه های شیر مادر و … نیز لکه های پروتئینی هستند که باکتری های زیادی را به خود جذب می کنند. به همین دلیل برای شستشوی لباس کودک باید از روش های خاص و اصولی و شوینده های مخصوص استفاده کرد. همچنین متخصصان کودک، توصیه می کنند  تا قبل از پوشاندن لباس های نو به کودک، حتما آن ها را ضد عفونی و آب کشی کنید.

آموزش شستن لباس کودک

نکات مهم در نحوه شستن لباس کودک

همان طور که گفتیم شستشو لباس کودک نیاز به رعایت قواعد و اصول خاصی دارد. همیشه والدین هنگام شستن لباس کودکان خود، نگران آسیب دیدن پارچه آن ها هستند. در ادامه مطلب از آموزش شستن لباس کودک نحوه شستشو لباس های کودکان و نوزادان با دست و لباسشویی را به شما آموزش می دهیم.

اطلاعات بیشتر  بهترین پارچه لباس کودک در بهار و تابستان

آموزش شستن لباس کودک با دست

برای شستشو لباس کودکان با دست باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. یک سطل آب را مناسب با دمای حرارتی درج شده روی لباس، پر از آب کنید.
 2. از پودر های شستشو دستی و بدون بو و رایحه استفاده کنید.
 3. لباس کودک را به آرامی بشویید. برای از بین بردن لکه های غذا یا … لباس را داخل آب سرد خیس کنید. سپس با دقت بیشتری آن نواحی را شستشو دهید.

آموزش شستن لباس کودک

آموزش شستن لباس کودک با ماشین لباسشویی

برای از بین بردن لکه و شستن لباس کودکان با ماشین های لباسشویی باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. قبل از انداختن لباس ها به ماشین لباسشویی، لکه های لباس را پاک کنید. آموزش لکه بری انواع لکه ها را در ادامه مطلب برایتان شرح می دهیم.

 2. درجه حرارت آب مورد استفاده را مناسب با دمای درج شده روی لباس تغییر دهید.

 3. از پودر های لباسشویی با کیفیت و ترجیحا بدون بو استفاده کنید. همچنین تنظیمات ماشین را متناسب با ظرافت و حساس بودن لباس کودک تنظیم کنید.

استفاده از آب ولرم و گرم، باعث از بین رفتن بو و آلودگی از لباس کودک می شود. همچنین برخی از افراد از لباس شویی های جداگانه برای شستن لباس کودک استفاده می کنند. در صورتی که اگر راهکار های آموزش شستن لباس کودک و نوزادان که در این مقاله به آن ها پرداختیم را رعایت کنید، نیاز به هزینه های گزاف برای انجام نحوه شستن لباس کودک نیست. فقط باید لباس های بچه گانه و نوزادان را به صورت جدا از لباس های دیگران و بزرگسالان بشویید.

آموزش شستن لباس کودک

بهترین مواد شوینده برای شستشو لباس کودک

بهترین و مرغوب ترین شوینده ها در موارد آموزش شستن لباس کودک ها، شوینده های بدون عطر و مناسب برای پوست های حساس نوزادان و کودکان است. یعنی باید از شوینده های ضد حساسیت و فاقد bio استفاده کنید. استفاده از نرم کننده های لباس نیز برای نرم و لطیف شدن الیاف پارچه لباس کودکان توصیه می شود.

آموزش شستن لباس کودک

دلایل زرد شدن لباس کودکان و نوزادان

لباس نوزاد و کودکان پس از گذشت زمان به دلیل ایجاد لکه های شیر مادر، غذا، ادرار و جذب باکتری به زرد متمایل می شوند. برای رفع این زردی الیاف پارچه لباس، می توانید لباس کودک را در مخلوط جوش شیرین و آب خیس کنید تا رنگ لباس به حالت اولیه باز گردد. همچنین می توانید از محلول بسیار رقیق سفید کننده با آب استفاده کنید. ولی پس از آن لباس کودک را به طور کامل آبکشی کنید تا اثری از مواد شیمیایی در آن باقی نماند.

آموزش شستن لباس کودک

آموزش شستن لباس کودک و از بین بردن لکه ها

همه لکه ها را نمی توان به یک شکل از بین برد. برخی از لکه ها فقط با آب داغ و دست پاک می شوند. برخی از آن ها با ماشین لباسشویی پاک می شوند. در ادامه مطلب از فروشگاه لباس توتوکید برخی از راه کار های لکه بری در آموزش شستن لباس کودک را بیان کردیم.

اطلاعات بیشتر  راه حل برای خرید ارزان اما دارای کیفیت

همچنین اگر به دنبال لباس های باکیفیت کودکان در هر سنی هستید یا می خواهید ست لباس مادر و کودک در طرح های مختلف خریداری کنید، می توانید به فروشگاه توتوکید مراجعه کنید و یک خرید راحت و با کیفیت در حفظ سلامت کودک خود داشته باشید.

 • برای شستشوی لکه پروتئینی مثل لکه شیر، لکه غذا یا آب دهان باید لباس کودک را در آب سرد یا مخلوط صابون و آب گرم خیس کنید.
 • برای شستن لباس کودک و از بین بردن لکه های روغنی مانند کرم، پماد، روغن بچه یا … می توانید از پودر تالک یا نشاسته استفاده کنید. همچنین می توانید حین کار از فرچه های مخصوص لباس کودکان نیز استفاده کنید.
 • برای شستشو و از بین بردن لکه آبمیوه، میوه، مربا و … محلول سرکه سفید و آب یا الکل و آب استفاده کنید.
 • برای شستشوی لکه ادرار و مدفوع نوزاد و کودکان نیز باید از محلول آب گرم و صابون یا آب و آمونیاک استفاده کنید.

آموزش شستن لباس کودک

نکاتی برای شستشو لباس کودکان و بچه ها

از آن جایی که پوست کودکان بسیار حساس و در معرض خطر است، بسیار مهم است تا نکاتی را هنگام شستشو و نگهداری از لباس کودک رعایت کنید. در ادامه مطلب از آموزش شستن لباس کودک ، نکات مهم نحوه شستن لباس های بچه گانه را بیان می کنیم.

 1. هنگام شستن لباس کودک، به علامت های روی لباس توجه کنید و بر طبق ان ها اقدام به پاک کردن و شستشوی لباس کنید.
 2. شستشوی درست و اصولی لباس می توانید باعث افزایش طول عمر پارچه و ثابت ماندن زیبایی و رنگ لباس کودک شود.
 3. از شوینده های مخصوص لباس نوزاد و لباس بچه گانه استفاده کنید.
 4. بهترین شوینده برای لباس که هم سلامتی کودک را حفظ کند و هم باعث آسیب به الیاف پارچه نشود، پودر های صابونی مخصوص لباس کودک است.
 5. بعد از هرگونه شستشو از باقی نماندن اثرات و کف شوینده در لباس اطمینان حاصل کنید.
 6. بهتر است تا لباس کودک و نوزاد را در نور مستقیم خورشید خشک کنید.
 7. لباس کودک را در حمام و محیط های مرطوب نگه ندارید و از خشک کردن لباس ها در حمام نیز خودداری کنید.
 8. اگر کودک و نوزاد شما دارای بیماری خاص پوستی یا حساسیت است، حتما با پزشک او مشورت کنید.
 9. لباس های خیس و مرطوب کودکان را روی هم پهن نکنید. زیرا باعث ایجاد قارچ می شوند.
 10. بهتر است هنگام خرید لباس، لباس هایی با پارچه های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید. زیرا این پارچه ها ضد حساسیت هستند و مواد شوینده را داخل الیاف پارچه نگه نمی دارند. برای خرید لباس های با کیفیت از فروشگاه لباس کودک معتبر خرید کنید. فروشگاه توتوکید با در نظر گرفتن سلامت مشتریان و کودکان توانسته بهترین و با کیفیت ترین لباس ها را تولید کند.

آموزش شستن لباس کودک

جمع بندی

آموزش شستن لباس کودک و توجه به روش های درست شستشو لباس نوزاد و کودک، بسیار حائز اهمیت است. زیرا با توجه به این کار باعث حفظ سلامت کودکان و نوزادان و همچنین جلوگیری از حساسیت های پوستی، اگزما، آلرژی و … می شود. از آن جایی که لباس های کودکان الیاف پارچه و دوخت های ظریف تر و حساس تری دارند، نحوه و آموزش شستن لباس کودک به صورت اصولی و درست بسیار مهم است. زیرا شستشوی مناسب لباس کودکان باعث عدم تغییر رنگ و شکل لباس می شوند و طول عمر پوشاک بچه گانه افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شانزده =